Lille Alberte legehus med hems

Et kreativt legehus til børnebørn

 

Et legehus kan være så meget mere end bare et lille hus til børnene, som de kan lege i. Det kan være et sted, hvor børnene kan udfolde deres fantasi og kreativitet på utallige måder. Lisette har kælet for detaljerne og gjort Lille Alberte legehuset til et sandt paradis for sine 9 børnebørn i aldersgruppen 5-12 år.

Da Lisette og hendes familie byggede et Lille Alberte legehus, gjorde de det til et fælles projekt, hvor alle kunne bidrage med deres evner og idéer. Det skabte ikke kun en hyggelig weekend for familien, men også et hus, som havde masser af sjæl og personlighed.

”Det var en fantastisk weekend vi havde (…)  sikke en weekend. Det var hårdt, men det var hyggeligt.” fortæller Lisette.

Lille Alberte legehus med sprosser og blomsterkasser

Lille Alberte et stort legehus fra Sølund

Tanker og idéer  

Børnebørnene havde tidligere haft et legehus, som de var glade for, men Lisette ønskede at tage deres leg til det næste niveau. Derfor besluttede Lisette sig for at investere i et nyt og større legehus med hems.

”De har tidligere haft et legehus, som de var så glade for. Så tænkte vi, at vi ville gøre lidt ekstra ud af det. Så derfor købte vi et større legehus fra Sølund.” fortæller Lisette.

For Lisette betød det meget, at legehuset passede til resten af huset, derfor valgte hun at male legehuset sort. Ved at matche farverne, har Lisette skabt en harmonisk og elegant helhed i haven.

Legehus med køkken

Lille Alberte legehus med hems

Leg og kreativitet for hele familien

Lisette har indrettet legehuset med forskellige zoner, så huset gemmer på mange legemuligheder, som børnebørnene har stor glæde af.

”De har rigtig meget glæde af det, når de er her. Specielt i sommerferien.”
fortæller Lisette.

I legehuset er der et kreahjørne, da børnebørnene elsker at være kreative med tusser, saks og papir. De tegner meget, og de kan godt lide at lave forskellige beskeder, som de ligger i postkassen eller hænger op på opslagstavlen med klemmer.

”Så skiftes vi til at sætte en besked på, og så er der en ny, som skriver en besked.”
fortæller Lisette.

Børnebørnene leger også meget i køkkenet, hvor der ikke er gået på kompromis med udstyr og service. I køkkenet er der både komfur, espressomaskine og køleskab med vand dispenser, så gæsterne kan forkæles, når de kommer på besøg.

Lisette har også været god til at få mest muligt ud af legehusets kvadratmeter. Hun har blandt andet udnyttet pladsen under hemsen til en lille sofakrog, hvor man kan læse og hyggesnakke.

Børnenes eget hus

5,4 M² LEGEHUSE - LILLE ALBERTE

Vores Lille Alberte legehus er mere end bare en leg, det er et hjemligt fristed, hvor børn kan udforske, drømme og skabe minder i en miniatureverden, der ligner det ægte liv.

Se produktet her
Stort legehus i træ fra www.sølundhuse.dk

Del historien og lad jer inspirere

Få mere inspiration

Måske du kunne være interesseret i...

Hobbit sauna med rundt vindue fra Sølund Huse
Inspiration | Wellness og udeliv

En wellness oase i hjertet af haven

I sommeren 2022 tog Pernille og hendes familie hul på et ganske særligt projekt, der skulle forvandle et stykke forsømt græsplæne i baghaven til noget, der lignede det, man kun ville forvente at finde i de frodige landskaber af Tolkiens…
Lille Anders legehus med hems og blomsterkasser
Inspiration | Legehuse

Havens solsikke

I sommeren 2022 byggede Janni og hendes mand et fantastisk Lille Anders legehus til deres to piger. Legehuset bar ikke kun på sjov og leg, men også på dyrebare barndomserindringer, som Janni ønskede at videreføre til sine døtre.
Anneks eller havehus med højt til loftet fra Sølund
Inspiration | Havehuse og annekser

Et hyggeligt ”helle” i frodige omgivelser

Et charmerende Chloe havehus flyttede ind på Morten og Lindas landejendom for 3 år siden. Placeret i en have med panoramaudsigt, tilbyder huset en flugt fra hverdagens travlhed.

Se al inspiration