For et år siden flyttede Knud og hans kone fra en landejendom til et hyggeligt villakvarter i Midtjylland. Efter overtagelsen af den nye bolig valgte de at opføre en garage 470, så de kunne få mere plads til opbevaring, og Knud kunne gå og nusse om sin elskede veteranbil.
Knud og hans kone har i mange år boet i et gammelt og idyllisk kloster ude på landet. Trods meget vedligeholdelse af landejendommen nød ægteparret, at der var god plads til opbevaring, og Knud kunne udfolde sin hobby for gamle biler.
I 2021 besluttede ægteparret sig for at sige farvel til livet på landet. De drømte om en hverdag med færre kvadratmeter og mindre arbejde. Knud og hans kone flyttede derfor ind i en hyggelig villa, som havde alt, hvad de ønskede. Dog savnede ægteparret et sted, som kunne erstatte deres gamle lade, hvor der var plads til Knuds gule veteranbil og oplagring. Efter ægteparret var kommet på plads i deres nye hjem, og de havde vænnet sig til de nye omgivelser, valgte de at opføre en garage 470 fra Sølund Huse.
”Det passede perfekt med garagen. Nu har vi den plads, vi skal bruge.” fortæller Knud.
Kærlighed for veteranbiler
Udover garagen bliver brugt til oplagring af parrets motorcykel og haveredskaber, så har Knuds gule veteranbil en helt særlig plads i garagen.
”Jeg elsker at gå rundt og reparere min gamle bil. Der er masser af plads.” fortæller Knud.
Knud elsker at gå og nusse om bilen i garagen, og han nyder, at vind og vejr ikke er en forhindring, så han kan fordybe sig i sin hobby hele året rundt. Knud har også monteret et sidespejl og en håndvask i garagen, så han kan vaske sine hænder for olie og snavs.
Farvevalg og byggeproces
Knud byggede garagen i foråret med hjælp fra hans lillebror, og det tog dem kun tre dage at færdiggøre bygningen. Knud og hans kone har valgt at give garagen træbeskyttelse og grundolie, og vil gerne beholde garagens naturlige træfarve, så den passer til husets mursten.
”Den skal være, som den er.” forklarer Knud.